VLCEKJAN

 • svatby
 • portréty
 • reportáže
 • reklama
 • děti

Otázky a odpovědi

Kdy je vhodná doba shánět svatebního fotografa?

Dobrého fotografa je třeba rezervovat minimálně půl roku před obřadem. Já osobně mám již v únoru většinu termínů obsazených.

Fotíte také jen obřad?

Nejkratší variantu svatebního focení mám 8 hodin, což je asi od příprav nevěsty až po první tanec. Kratší varianty se mi bohužel nevyplatí v hlavní sezoně fotit. Mimo hlavní sezónu, nebo mimo soboty a pátky, se dá na kratším focení dohodnout.

Tisknete fotografie?

U některých svatebních balíčků mám i tištěné fotografie, nebo také luxusní fotoknihy. Není však problém domluvit se na jiném počtu, či rozměrech. Všechny vaše fotografie samozřejmě naleznete na svatebním flash disku a také na mých stránkách v sekci „osobní galerie“, pokud zadáte váš unikátní kód, který ode mne dostanete.

Fotíte i v zahraničí?

Samozřejmě. Nemám problém dojet kamkoli. Avšak je třeba počítat s částkou za dopravu, případně i za ubytování.

Upravujete všechny fotografie?

Ano. Všechny fotografie na flash disku prošly úpravami. Žádné skryté poplatky za následnou úpravu nemám, protože není třeba.

Jak probíhá focení, pokud prší?

Většinou neprší celý den, ale pokud se tak stane, můžeme fotit v interiérech, které jsou nám k dispozici a vytvořit tak originální fotografie. Samozřejmě se dá fotit i v dešti, pokud to nevěstě nevadí. Můžou tak vzniknout zajímavé a netradiční fotografie a ještě se vyblbneme v kalužích jako „za mlada“ 🙂

Cena za nafocení svatebního dne mi přijde vysoká …

Mohlo by se na první pohled zdát, avšak samotné focení je jen jedna z mnoha položek, které cena odráží. Zde je pár základních:

 • „Technika“ – Základem (samozřejmě krom dobrého fotografa) je kvalitní technika. Já osobně používám techniku v hodnotě menšího nového automobilu a průběžně ji obměňuji.
 • „Čas jsou peníze“ – I zde platí toto pořekadlo. Samotný čas strávený focením na svatbě je jen zlomek celkového času, který je třeba fotografiím a novomanželům věnovat(třídění, převod formátů, korekce expozice, základní úpravy, doostření, pokročilé úpravy, retuš, …) + předsvatební schůzky, telefonáty, maily, …
 • „Know How“ – Ani sebelepší fotoaparát vám dobrou fotku neudělá, pokud je v rukou nesprávné osoby. I zkušený fotograf se má stále co učit.
 • „Prachy pro Andreje a jeho kamarády“ – Všichni to děláme neradi, ale daně platit musíme. Obyčejný živnostník, aby byl na nule, musí vydělat alespoň 4500Kč měsíčně. Taková je realita.
 • „Reklama“ – Business bohužel nefunguje tak, že by si člověk koupil foťák a hned se mu zakázky hrnuly. I kdyby byl sebelepší. Nejprve se musí dostat do povědomí lidí svou prací a dobrou reklamou a poté to vše udržovat. To také stojí slušné peníze.
 • „Práce o víkendech“ – O víkendech, kdy ostatní tráví čas s rodinou, svatební fotograf je na svatbách. Přes týden fotky upravuje.

Proč si máme vybrat právě vás?

Dělám svou práci dobře a rád. Jsem férový a na nic si nehraji. Vždy dostanete více fotografií, než je ve smlouvě. Všechny fotografie bez výjimek prochází úpravou, aranžované i retuší. Neúčtuji si žádné další příplatky, protože ode mne dostáváte vždy kompletně hotové dílo. A prý jsem sympaťák a je se mnou sranda 🙂